top of page

9 Adımda Mükemmel Cilt Bakım Rutini

Güncelleme tarihi: 3 May 2022

İyi cilt bakım ürünlerine sahip olmak yeterli değil. Ürünlerinizin en etkili olması için doğru sırayla uygulamanız da gerekir. Rutininiz cilt tipinize, ürünlerinizin içeriklerine, formülasyonlarına ve günün saatine bağlı olacaktır. Bununla birlikte yapılması gereken, en inceden en kalına doğru doku sırasına göre uygulamaktır, çünkü ince ürünler daha kalın olanlara nüfuz edemez.
Üç veya dokuz adımlı bir rutininiz olsun. Herkesin cilt bakımını iyileştirmek için yapabileceği bir şey var, o da cildiniz için doğru olan ürünleri doğru sırayla uygulamaktır. Cildinizle ilgili endişeleriniz ne olursa olsun, temiz, tonlu bir bazla başlamak, daha sonra, aktif bileşenler uygulamak ve ve tabii ki gündüz güneş kremini sürerek bitirmek isteyeceksiniz. İşte iyi bir cilt bakım rutini için adımlar:
1. Yüzünüzü yıkayın : Sabah ve gece olmak üzere iki başlıkta inceleyelim. Eğer gece sürdüğünüz serum ve nemlendiricilerin ağırlığını sabah kalktığınızda hissediyorsanız su bazlı bir temizleme jeli ile yüzünüzü temizleyin. Eğer ki sabah kalktığınızda cildinizde bir ağırlık hissetmezseniz yalnızca su ile durulamanız yeterli olacaktır. Ardından yüzünüzü yumuşak bir havluyla hafifçe kurulayın (bizim önerimizce yüz havlunuzu maksimum 2 günde bir değiştirin). Geceleri ise cildinize çift aşamalı temizlik uygulamanız gerekir, makyajınız olsun veya olmasın gün boyu cildinize nüfuz eden göremediğimiz binlerce bakteri ve güneş kremi kalıntılarından kurtulmamız için çift aşamalı temizlik çok önemlidir. Öncelikle cildinizi yağ bazlı temizleyici veya misel su ile temizleyin, ardından su bazlı bir temizleyici ile tekrar temizleyerek cildinizi tam anlamıyla temizleyin.


2. Toner uygulayın : Toner kullanıyorsanız, yüzünüzü temizledikten sonra ve diğer adımlardan önce uygulayın. Avuçlarınıza veya pamuklu bir pede birkaç damla toner dökün ve yüzünüzde hafifçe kaydırın. Toneriniz pul pul dökülüyorsa —yani ölü cilt hücrelerini glikolik asit gibi bileşenlerle temizliyorsa— sadece geceleri kullanın. Nemlendirici formüller günde iki kez kullanılabilir.

Doğal tonik kullanmak istiyorsanız veya cildiniz çok hassas ise gül suyu da iyi bir temizleyicidir ve cilde çok iyi gelir. Toner sonrası veya cilt bakımı sonrası gece cildinize sürebilirsiniz. :)3. Serum uygulayın : Sabah, antioksidanlı bir serum kullanmak için harika bir zamandır —aydınlatıcı bir C vitamini serumu gibi— çünkü cildinizi gün boyunca karşılaşacağınız serbest radikallerden korur. Gece, özellikle cildi tahriş edebilecek ve kuruyabilecek yaşlanma karşıtı veya akne tedavisi için krem kullanıyorsanız, cildinizin gece kurumasını önleyen hyalüronik asit içeren nemlendirici bir serum kullanabilirsiniz. Ne kullanıyorsanız kullanın, şunu unutmayın: Su bazlı serumlar nemlendiricinin altına girmelidir; nemlendiriciden sonra yağ bazlı serumlar uygulanmalıdır.4. Göz kremi uygulayın : Göz altı bölgenize düzenli nemlendirici uygulayabilirsiniz, ancak özel bir göz kremi kullanmaya karar verirseniz, göz kremleri yüz nemlendiricilerinden daha ince olma eğiliminde olduğundan, genellikle nemlendiricinin altına katman uygulamak isteyeceksiniz. Sabahları şişkinliğe karşı koymak için metal rulo top aplikatörlü bir göz kremi kullanmayı ve buzdolabında saklamayı deneyin. Geceleri nemlendirici bir göz kremi kullanmak, sabahları gözlerin kabarık görünmesine neden olan sıvı tutulmasına neden olabilir.5. Leke tedavisi kullanın : Vücudunuz onarım modundayken geceleri sivilce lekesi tedavileri kullanmak iyi bir fikirdir. Tahrişe neden olabilecek benzoil peroksit veya salisilik asitler gibi akne ile savaşan bileşenlerin retinol ile katmanlanmasına karşı dikkatli olun. Bunun yerine, cildi sakin ve nemli tutmak için en iyisini yaptığınızdan emin olun.6. Nemlendirmek : Nemlendirici hem cildi nemlendirir hem de uyguladığınız ürünün diğer tüm katmanlarını kilitler. Sabah için hafif bir losyon bulun. 30 faktör veya üstü güneş kremi idealdir. Akşamları daha kalın bir gece kremi kullanabilirsiniz. Kuru cilde sahip olanlar hem sabah hem gece krem kullanmak isteyebilirler.

Yine doğal ürün sevenler için kuşburnu çekirdeği yağını önerebiliriz. Soğuk sıkım kuşburnu yağını saf olarak birkaç damla halinde temiz cildinize özellikle geceleri uygulayabilirsiniz. Hem düzenli kullanımlarda kırışıklıklar için etkili olduğu belirtilmekte.
7. Retinoid uygulayın : Retinoidler (retinol içeren A vitamini türevleri) cilt hücresi cirosunu artırarak koyu lekeleri, kopmaları ve ince çizgileri azaltabilir, ancak özellikle hassas ciltler için tahriş edici olabilirler. Retinoid kullanıyorsanız, güneşte parçalandıklarını unutmayın, bu yüzden sadece geceleri kullanılmalıdırlar. Ayrıca cildinizi güneşe karşı ekstra hassas hale getirirler, bu nedenle de güneş kremi bir zorunluluktur.8. Yüzünüze yağ uygulayın : Bir yüz yağı kullanıyorsanız, diğer cilt bakım ürünlerinizden sonra uyguladığınızdan emin olun, çünkü başka hiçbir şey yağa nüfuz edemez.
9. Güneş kremi sürün : Bu son adım olabilir. Hemen hemen her dermatolog size güneşten korunmanın herhangi bir cilt bakım rutininin en önemli parçası olduğunu söyleyecektir. Cildinizi UV ışınlarından korumak cilt kanserini ve yaşlanma belirtilerini önleyebilir. Nemlendiriciniz SPF içermiyorsa, yine de güneş koruyucu kullanmanız gerekir. Güneş koruyucusunun etkili olması için dışarı çıkmadan önce 20 dakika bekleyin. :)
14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page